Stiavnica - Chata Sára

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka

Stiavnica

Atrakcie v okolí
 

 

     
Stiavnica je prihranicné kúpelné mesto susediace so Slovenskom. Vzhľadom na svoju špecifickú mikroklímu a prítomnosť minerálnych prameňov sa mesto špecializuje na liečbu ochorení dýchacích ciest, tráviaceho a močového, ako aj pohybového ústrojenstva.
Kúpele okrem iného ponúkajú procedúry v inhalatóriu, ktoré je vybavené unikátnymi vzduchovými komorami urcenými na liečbu pľúcnych ochorení a solankovými komorami, v ktorých prebiehajú inhalácie účinné v liečbe bronchiálnej astmy.
Stiavnica kladie velký dôraz na rozvoj športu, cestovného ruchu a rekreácie, rovnako organizovanej, ako aj individuálnej. Poskytuje vynikajúcu turistickú základňu schopnú prijať niekolko tisíc návstevníkov, ktorým poskytuje ubytovanie v izbách s rôznym standardom, od apartmánov v hoteloch, penziónoch, izbách v kúpelných domoch, vilách a rekreacných domoch, po ubytovanie na súkromí, v turistických ubytovniach a kempingoch. Ponúka aj mnohé moznosti na aktívne trávenie volného času.
Hory porastené lesmi s bohatou flórou a faunou sem kazdorocne prilákajú priaznivcov
pešej turistiky.
Po
četné turistické trasy vedú na najvyššie vrcholy horských masívov Pieniny a Gorce a do prírodných rezervácií Wawoz Homole, Wysokie Skalki a do jeden z najkrajších rezervácií Bielej vody, bohatej na malebné skaly a skalné prahy, tvoriace tiesnavy a vodopády. Chodníky sú prispôsobené fyzickým schopnostiam priemerného uzívateľa.
V samotnom centre Szczawnice sa môzete previest
štvormiestnou sedackovou lanovkou na štít Palenica, odkial sa môzete pokochať výhladom na nádhernú panorámu Tatier, Pienin, Beskidu Sadeckého a celej Szczawnice.
Vedla na Szafranovke susediacej s Palenicou bola postavená
bobová dráha zaujímavá pre deti aj dospelých. Turisti, ktorí dávajú prednosť rýchlejsím spôsobom pohybu po okolí sa potesia početným cyklotrasám a chodníkom na jazdu na koni s rôznym stupnom nárocnosti.
Na mieste v pozi
čovni športových potrieb si môzete pozicať horský bicykel a v zrebcinci si vybrat z bohatej ponuky podujatí organizovaných na konoch.
Milovníci vodných sportov si môzu vdaka vratkému prúdu Dunajca vyskúsat svoje zru
čnosti, pozičaním kajaku a zdolávaním slalomovej trate vedúcej pozdlž trasy splavu Dunajca.
V horských riekach a bystrinách si
priaznivci rybačiek nájdu vela miest, na ktoré sa budú chciet vrátiť.
Rieka Dunajec a jej prítoky sú najväcsím a najoblúbenejsím miestom rybolovu na musku v Polsku a predovsetkým oblastou s výskytom pstruha potocného, lipna a hlavátky. Rozmanité loviská, nádherné scenérie a cisté horské rieky svojím sarmom pritiahnu vsetkých milovníkov rybárcenia.
Pobyt v Szczawnici je tiez skvelá prílezitos
ť spoznať čaro Pieninského národného parku, navstívit blízke hrady Czorsztyn a Niedzica, plavit sa lodou po Czorsztynskom jazere a zazit jednu z najmalebnejsích turistických atrakcií Pienin, splav Dunajca na pltiach na úseku s dlzkou 18 km, ktorý každorocne absolvuje zhruba 250 000 ludí.
Szczawnica je zaujímavá aj v zime. S prvým snehom sa premiena na centrum zimných športov.
Na teréne mesta - v centre, Jaworkách a pod Durbaszkou - sa nachádzajú
lyziarske vleky a zjazdovky pre zaciatocníkov, ako aj pokrocilých lyziarov.
Skúsenejsí lyziari sa potesia umelo zasnezovanej zjazdovke na svahoch Palenice, ktorá získala homologáciu FIS, a usporadúvajú sa na nej závody v alpskom lyzovaní. Moznos
ť plne si vychutnať lyzovanie, aj pre fanúsikov rekreacného jazdenia, poskytne sprevádzkovaná osvetlená zjazdovka s dlzkou 1800 m - Palenica II.
Na nad
šencov snowboardingu tu v hornej casti svahu caká rampa na halfpipe, ktorá do Szczawnice pritahuje coraz väcsí pocet priaznivcov snowboardingu.
V Szczawnici sa nachádza
viacero požičovní lyžiarskeho a snowboardového vybavenia. Na zjazdovkách ponúkajú svoje sluzby kvalifikovaní lyziarski instruktori. Bohatstvo horskej krajiny a kúzlo kúpelnej architektúry z devätnásteho storocia v kombinácii so sirokými moznostami aktívneho odpocinku priláka kazdý rok coraz väcsiu skupinu milovníkov prírody a prírodných krás tunajsieho okolia.

Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky